Pogrzeb

Śmierć osoby bliskiej jest wielkim i smutnym przeżyciem dla rodziny i najbliższych. Bardzo często trudno jest w tej sytuacji myśleć o pogrzebie i uroczystościach związanych z tym wydarzeniem. Podajemy zatem kilka informacji związanych z załatwieniem formalności pogrzebowych w naszej parafii.

O śmierci osoby bliskiej, należącej do wspólnoty Kościoła Katolickiego, należy powiadomić parafię, do której należał zmarły, aby odnotować ten fakt w parafialnej księdze zgonów oraz ustalić miejsce i termin liturgii pogrzebowej.

Do liturgii pogrzebowej należy Msza Święta pogrzebowa odprawiona przed pogrzebem oraz obrzędy sprawowane na cmentarzu przed złożeniem ciała do grobu. We Mszy Świętej uczestniczy cała rodzina, jeśli to możliwe - w sposób pełny, tzn. przyjmując Komunię Świętą.

Zgłoszenie pogrzebu w kancelarii parafialnej

Zgłaszając pogrzeb w kancelarii parafialnej należy przedstawić:

* akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,

* informację z zakładu pogrzebowego dotyczącą szczegółów pochówku (data, godzina, miejsce, wyznaczona kaplica),

* ew. zaświadczenie od kapelana o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku, jeśli zgon nastąpił w szpitalu,

* w szczególnych sytuacjach możliwy jest pogrzeb poza parafią. Należy wówczas poprosić w kancelarii parafialnej o pisemne pozwolenie na pogrzeb w innej parafii.