Małżeństwo

Jezus powiedział: «Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.» (Mt 19, 4 – 6).

1. Pierwsze spotkanie w kancelarii parafialnej

Na rok przed planowanym ślubem przyszli małżonkowie powinni udać się do kancelarii parafialnej. Na spotkaniu zostanie ustalony termin ślubu i młodzi zostaną poinformowani o wszystkich formalnościach związanych z przygotowaniem do ślubu.

2. Kurs przedmałżeński

Narzeczeni muszą odbyć kurs przedmałżeński

3. Wizyta w poradni rodzinnej

Przyszli małżonkowie powinni uczestniczyć w spotkaniach w poradni rodzinnej.

4. Złożenie dokumentów i spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej

Trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni winni zgłosić się do kancelarii parafialnej, przedkładając następujące dokumenty:

• Dowód osobisty.
  • Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe (ślub kościelny ze skutkami prawno-cywilnymi) powinni dostarczyć odpowiednie dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego. Pamiętać należy, że dokumenty te ważne są tylko sześć miesiące od daty ich wystawienia.
  • aktualne świadectwo chrztu (wydawane przez parafię miejsca chrztu) z adnotacją o sakramencie bierzmowania.
  • Zaświadczenie o katechizacji (ostatnie świadectwo szkolne).

Następnie odbędzie się rozmowa duszpasterska z kapłanem – zostanie spisany protokół przedślubny. Przed jego rozpoczęciem odbywa się wspólna modlitwa i złożenie przysięgi.

5. Spowiedź przedślubna

W trakcie przygotowań do ślubu należy przynajmniej dwukrotnie przystąpić do spowiedzi i poinformować spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna.

6. Zapowiedzi

Informacja o zamiarze zawarcia małżeństwa jest podawana do wiadomości publicznej w parafiach narzeczonych. Celem zapowiedzi jest potwierdzenie stanu wolnego przyszłych małżonków i wykluczenie ewentualnych przeszkód zawarcia małżeństwa.